Náš tím

Matúš Gombár

K prácam vo výškach som sa dostal asi tým najprirodzenejším možným spôsobom, a to od lezenia na skalkách a v horách. Môj pobyt na lane sa okrem rôznych skalných útvarov rozšíril o presklené fasády, stromy, či dokonca šikmé plechové strechy. Výškové práce sú v určitom zmysle (okrem horolezeckej techniky) podobné skalnému lezeniu, pretože každou jednou zákazkou sa učím zdolávať nové výzvy. Nedokážem však určiť konkrétnu činnosť, ktorá sa mi páči najviac. Každá zákazka je iná, a to ma na tom baví, lebo každý deň sa môžem zlepšovať iným spôsobom. Pri výškových prácach som najviac spokojný, keď je za mnou vidno výsledok, napríklad po natieraní strechy alebo realizácií rôznych montážnych prác.

Matúš Žilavý

Pomyslenie na to, že by som chcel robiť výškové práce sa vo mne zrodilo popri lezení, ktorému som sa začal venovať v roku 2006. Na lane na skalkách a v horách som trávil viac času ako na pevnej zemi. A preto mi prišlo rozumné zužitkovať zručnosti nadobudnuté počas rokov lezenia, priučiť sa nejakým novým postupom a začať sa živiť tým, čo ma najviac bavilo – prácou na lane. Každá nová práca ja pre mňa výzvou, ktorú chcem prekonať. K mojim obľúbeným činnostiam jednoznačne patrí spiľovanie a orezávanie stromov, ale aj konštrukčné a montážne práce. A vôbec, baví ma každý druh kreatívnej práce, kde sa môžem realizovať v špecifických pracovných postupoch, prípadne vymýšľať a aplikovať nové nápady.

Matúš Žilavý

Jakub Zboran

K výškovým prácam som sa priplietol približne pred dvomi rokmi (2013), a teda som najmladším a asi aj najstrelenejším členom tímu MM. Od príležitostných brigád a umývania okien na zemi som to dotiahol až do lana a lavičky. Od prvej chvíle, čo som si sadol do lana, sa mi táto práca veľmi zapáčila. Nejakým spôsobom mi učarovala výška a ten nadhľad nad svetom, ktorý počas práce pociťujem.Spomedzi mnohých činností mám najradšej práve montážne a rôzne malé stavebné práce, no skvelý relax je pre mňa výškové umývanie okien, kedy sa človek kolíše zo strany na stranu a vietor mu hladí tvár. Vtedy sa cítim slobodný, spokojný a navzdory nespokojnosti ostatných kolegov, veľmi rád si popritom pospevujem.

Peter Salaj

K prácam na lane som sa dostal asi ako väčšina ostatných chalanov, a to vášňou k lezeniu na skalách a v horách. Počas lezenia na vysokej škole v skalných oblastiach pri Banskej Bystrici som spoznal aj oboch Matúšov, ktorí pred niekoľkými rokmi vo dvojici založili tento tím s prislúchajúcim názvom MM výškové práce. Ja som sa k nim pripojil asi v roku 2014 a odvtedy som pravidelnou posilou hlavne pri natieračských a montážnych prácach vo výškach. Práce na lane síce nie sú pre mňa primárnou pracovnou činnosťou, avšak vždy ma teší, keď mám možnosť pracovať na čerstvom vzduchu a cestovať na rôzne miesta po Slovensku.

Jakub Šuhajda

Výškovým prácam sa venujem už nejaký ten rok, pričom pravidelnejšie som začal pracovať počas vysokej školy v Brne. S chalanmi sa zo skalného prostredia poznáme už dlhší čas, no spolupracovať sme začali až v roku 2011. Odvtedy ma pravidelne volajú hlavne na umývanie okien a rôznych presklených budov, čo je u mňa asi najčastejšie realizovanou pracovnou činnosťou. Najviac ma však bavia zbery šišiek z ihličnatých stromov, ktoré sa realizujú vždy na jeseň. Práca v lese je predsa pokojnejšou ako výškové čistiace práce v centrách miest.

Lukáš Chlebničan

Páči sa mi ten klasický vývoj v tejto oblasti, keď človek pohybujúci sa v lezeckom prostredí s postupom času okúsi aj prácu na statickom lane. A toto je aj môj prípad, keď vášeň zo skalného lezenia sa rozšírila aj na to priemyselné lezenie, ako niekedy možno výškové práce nazvať. S partiou MM pracujem od roku 2014, pričom najčastejšie vykonávam natieranie plechových striech. V poslednom čase som si však obľúbil prácu v korune stromu, či už zbery šišiek alebo postupné spiľovanie a orezávanie drevín ma láka čoraz viac.